مقالات علمی

اکتبر 13, 2020

اهمیت شیر مادر

شیر مادر بهترین و کامل ترین غذا برای شیرخوار است. شیرخواران در ۶ ماه اول زندگی به منظور تامین رشد تکامل و سلامتی فقط باید با شیر مادر تغذیه شوند و نباید هیچ نوع مایعات یا غذای جامد دیگری دریافت کنند. شیر مادر بهترین الگوی رشد و تکامل را برای کودکان فراهم می کند و در ضمن به سیستم ایمنی شیرخوار در برابر ابتلا به عفونت ها و بیماری های دوران کودکی کمک می نماید. تغذیه با شیر مادر کودکان را در برابر بیماری های مزمن سنین بزرگسالی عمر مثل بیماری های قلبی-عروقی، دیابت، چاقی و سرطان ها نیز محافظت می کند.

ویتامین های A و D تنها ریز مغذی هایی هستند که جهت پیشگیری از بروز عوارض ناشی از کمبود آنها، از بدو تولد و بلافاصله پس از ترخیص نوزاد از بیمارستان توصیه می شود.

Posted in مقالات by m70_yazdani@yahoo.com
اکتبر 4, 2017

ثابت شده است که تنها در ۲۵% موارد، واقعا شیر مادر ناکافی است؛بنابراین تصور ناکافی بودن شیر مادر و شروع تغذیه مصنوعی اشتباه بزرگ و غیرقابل جبرانی خواهد بود.برای تفهیم بهتر موضوع به بررسی خلاصه مکانیسم تولید و ترشح شیر می پردازیم.

تولید شیر تحت تاثیر هورمون پرولاکتین و ترشح آن تحت تاثیر هورمون اکسی توسین است.با مکیدن پستان، هورمون پرولاکتین ترشح شده و تا ۳۰ دقیقه بعد به حداکثر میزان خود در خون می رسد، بنابراین باعث تولید شیر جایگزین برای شیردهی بعدی خواهد شد.اکسی توسین سریع تر ترشح می شود و باعث تخلیه شیر دخیره شده ی قبلی می شود.هر دوی این هورمونها تحت تاثیر عواطف و عوامل محیطی و روابط بین مادر و فرزند هستند.تولید شیر و ترشح هورمون پرولاکتین در شب بیشتر است، بنابراین شیردهی شبانه باعث افزایش حجم شیر مادر خواهد شد.اگر علل غیرواقعی تصور ناکافی بودن شیرمادر را رد کنیم، می توان علل واقعی و موثر را به چهار گروه کلی تقسیم کرد:

۱.عدم حمایت از شیر مادر:

شروع با تاخیر،عدم ادامه شیردهی(کمتر از ۸ بار در شبانه روز در یک ماه اول یا کمتر از ۵ بار بعد از آن)به ویژه در نوزادانی که گرسنگی خود را بروز نمی دهند یا به دنبال جدایی از مادر، عدم شیردهی شبانه، تکنیک اشتباه شیردهی، استفاده از بطدی و گول زنک، شروع زودهنگام غذای کمکی و …

Posted in مقالات by

اکتبر 4, 2017

دفعات ادرار و مدفوع شیرخوار مبنای سنجش کفایت شیر مادر است.خصوصیات خلقی شیرخوار در برخورد با شرایط محیطی،متفاوت است.در شرایطی که شیرخوار بدخلقی می کند،مادر دچار احساس گناه می شود و حتی اعتماد به نفس خود را از دست می دهد.در این شرایط باید مادر حمایت عاطفی شود. عدم شیر خوردن یا پس زدن پستان مادر،بسیاری از اوقات به علت بیماری است،بنابراین تشخیص و درمان به موقع آن با مراجعه به متخصص حائز اهمیت است.برای یافتن علت امتناع از گرفتن پستان باید صبور بود و شیرخوار و مادر هردو تحت معاینه دقیق قرارگیرند.باید تکنیک شیردادن و در آغوش گرفتن مادر توسط مراقب سلامت و یا متخصص بررسی شده و به دهان بردن پستان شیرخوار آموزش دیده شود. در صورتی که شیرخوار زیر شش ماه سن دارد باید پستان مادر دوشیده و بدون شیشه به کودک داده شود تا علت امتناع از گرفتن پستان پیدا و برطرف شود. علل نخوردن شیر را می توان در سه دسته کلی جای داد؛علل مرتبط با شیرخوار،مادر و محیط. در ۱۲-۳ ماهگی تغییرات محیطی ،شرایط خانوادگی و رابطه عاطفی مادر و شیرخوار می تواند علت اعتصاب غذایی او باشد.

  • برخی علل شایع امتناع از گرفتن پستان مادر:

تکنیک اشتباه شیردادن و در آغوش گرفتن مادر و به دهان بردن پستان- اختلال فیزیولوژیک یا پاتولوژیک در پستان مادر مانند نوک پستان نامناسب،التهاب یا عفونت پستان یا نوک آن،تومور و یا جراحی ها و صدمات قبلی- تاخیر یا مهار رفلکس جهش شیر- واکنش شدید مادر به گاز گرفتن- استفاده از لوسیونها و عطرها- بیماری های شیرخوار مانن

Posted in مقالات by
اکتبر 4, 2017

شیر در دمای معمولی اتاق (۲۵ درجه سانتی گراد) تا ۴ ساعت بدون مشکل باقی می ماند و تا حداکثر ۴۸ ساعت می توان آن را در داخل یخچال نگه داری کرد.اما بهترین روش نگه داری شیر به صورت فریز شده است که تا ۳ ماه قابل نگه داری می باشد و هربار قبل از مصرف باید زیر آب شیر و یا در یخچال یخ آن ذوب شود.شیر مادر نباید بیش از ۴ ساعت در دمای اتاق نگه داری شود.شیر را در ظرف پلاستیکی سخت و شفاف یا ظرف شیشه ای می توان ذخیره کرد.

Posted in مقالات by
اکتبر 3, 2017

برای جلوگیری از احتقان پستان مادر باید شیر دوشیده و تخلیه شود.اگر جدایی مادر و شیرخوار غیرقابل پیش بینی باشد، طبق برنامه ی شیرخوار (هر ۵-۲ ساعت) شیر دوشیده شود و اگر قابل پیش بینی باشد باید قبل از ترک نوزاد شیر دوشیده و ذخیره شود. برای افزایش حجم شیر باید از یک یا دو هفته قبل از تاریخ غیبت مادر،دوشیدن را افزایش داد. برای دوشیدن شیر از دو روش دستی و مکانیکی استفاده می شود. انواع شیر دوشهای دستی که برای دوشیدن موقت استفاده می شود شامل ۳ نوع است.

۱. سرنگی یا پیستونی که ساده و موثر است اما نمی تواند به حفظ جریان شیر کمک کند.

۲. دستی که میتواند باعث خستگی مادر شود.

۳. بوق دوچرخه ای که به علت رشد میکروب داخل بادکنک آن توصیه نمی شود.

شیر دوش های مکانیکی مناسب دوشیدنهای منظم هستند و با باتری و یا برق کار می کنند و سبک می باشند؛قادر به دوشیدن همزمان هر دو پستان هستند و به علت توانایی در دوشیدن شیر پسین،شیری با کالری بالاتر فراهم میکنند.باید به روی هم سوارکردن دستگاه،تمیز کردن و انتخای مناسب قیف شیردوش توجه داشت و در صورتی که دوران جدایی مادر و شیرخوار طولانی باشد نیاز به پمپی است که همزمان دو پستان را تخلیه کند.

  • روش دوشیدن دستی:

بهتر است قبل از اقدام به دوشیدن ، یک حوله ی مرطوب گرم به مدت ۵ دقیقه روی پس

Posted in مقالات by
اکتبر 3, 2017

با تولد یک نوزاد شرایط والدین،دنیای آنها و مسئولیتهایشان دگرگون می شود.کیفیت این تغییرات از یک خانواده تا خانواده ی دیگر متفاوت است.تکامل یک نوزاد هم به عوامل ژنتیکی و هم به عوامل محیطی وابسته است و تعامل او با والدینش اثر قوی در تکامل او خواهد داشت.الگو های رفتاری خاص هر شخص از زمان تولد او نمایان می شود. سالهاست که دانشمندان درباره ی الگوهای رفتاری غریزی و اکتسابی تحقیق می کنند و بر این باورند که می توان کودکان را در سه دسته ی کلی قرار داد؛ ۱۰% در دسته ی دشوار،۴۰% در دسته ی آسان و مابقی در بین این دو طیف قرار می گیرند.آشنایی با الگوی رفتاری کودک به والدین کمک می کند تا بهتر با او انطباق یابند و رفتارهای خاص کودک باعث آزار آنها نشود.البته باید توجه داشت که بسیاری از این خصوصیات خلقی اولیه که به نظر دشوار و آزاردهنده می آیند ممکن است با تکامل کودک به یک جنبه ی مثبت و حفاظتی برای وی تبدیل شوند.همچنین والدین باید با مراحل رشد و تکامل کودک خود در هر سنی آشنا باشند و خود را برای مواجه با آن آماده سازند.

شیر دهی در هفته ی اول

دوران نوزادی (یک ماه اول) بسیار حیاتی و حساس است؛و والدین باید از دانش و آمادگی لازم برخوردار باشند.برقراری تماس پوست با پوست مادر و نوزاد در ساعت اول بعد از تولد و هم اتاقی ۲۴ ساعته ی آنها در بیمارستان به شروع زودتر شیردهی مادر و تغذیه انحصاری و طولانی مدت با آن کمک خواهد کرد.مادر باید علایم گرسنگی نوزاد و نحوه پاسخگویی به آن را بیاموزد. والدین می توانند برای دریافت آموزش ه

Posted in مقالات by
آگوست 14, 2017

کولیک واژه ایست که برای تعریف گریه های بیش از حد معمول شیرخوار در سه ماه اول تولد که هیچ دلیل دیگری برایش پیدا نمی شود به کار می رود .علت مشخصی برای کولیک کشف نشده است ولی گمان میرود سیستم عصبی تکامل نیافته روده کودک در ماههای ابتدایی زندگی دلیل آن باشد. بچه ها تا ۲ ساعت در روز ممکن است گریه طبیعی داشته باشند . نوزادان دچار کولیک معمولا بیش از ۳ ساعت در روز و بیش از سه روز در هفته گریه دارند . معمولا حملات کولیک به صورت ناگهانی و در هنگام غروب ، شروع می شود و تا نیمه شب ممکن است طول بکشد. معمولا کولیک در ۲ تا ۳ هفتگی شروع میشود در ۶ هفتگی به اوج میرسد و خودبخود در سن ۳ تا ۴ ماهگی برطرف می شود . اما گاهی اوقات چند ماهی بیشتر طول می کشد .  

چه عواملی در کنار کولیک ممکن است باعث گریه بیش از حد نوزاد شود ؟

نوزادان درزمانیکه گرسنه ، بیمار یا آسیب دیده اند یا بیش از حد سرد یا گرم شده اند و یا بیش از حد خسته شده اند ممکن است گریه بیش از حد معمول داشته باشند . همچنین نوزادانی که گریه بیش از حد معمول دارند ممکن است به شیرخشک و یا غذاهای مادر شیرده آلرژی داشته باشند . غذاهایی که یک زن می خورد از طریق شیرش به نوزاد منتقل می گردد .  

چگونه کولیک را از گریه طبیعی تشخیص بدهیم ؟

کولیک متفاوت است زیرا گریه کولیک ، بلندتر بوده و فرکانس بالاتر دارد . صدای نوزاد کولیکی به صورتی است که گویی دردی را تحمل می کند و یا جیغ می کشد . والدین اغلب قادر نیستند که

Posted in مقالات by
جولای 29, 2017

اگزما چیست؟

اگزما حالتی است که در آن پوست قرمز و دچار خارش می شود دلیل واقعی اگزما مشخص نیست. اگزما معمولا در افرادی که مبتلا به آلرژی هستند ایجاد می شود. در افراد یک خانواده اگزما ممکن است برای همه ی آنها ایجاد شود.

علایم اگزما چیست؟

علایم و نشانه های اگزما شامل موارد زیر است:

  • خارش شدید
  • قرمزی
  • برآمدگی های کوچک
  • پوسته شدن، فلسی شدن پوست

اکثر افراد قبل از پنج سالگی نشانه های اولیه ی اگزما در آنها بروز می کند. اگزما ممکن است در افراد با سنین مختلف به اشکال مختلف بروز می کند.

  • در نوزادان اگزما تمایل دارد که قسمتهای جلویی بازوها و پاها، چانه و جمجمه را تحت تاثیر قرار می دهد. (ناحیه ی زیر پوشک معمولا اگزمایی نمی شود.)
  • در کودکان بزرگ تر و بزرگسالان، اگزما معمولا اطراف گردن، آرنج و پشت زانو ها را تحت تاثیر قرار می دهد. بزرگسالان همچنین ممکن است روی صورت، مچ دست ها، دست ها و ساعدشان نیز مبتلا شود.

 

آیا تستی جهت تشخیص اگزما وجود دارد؟

خیر، تست قطعی جهت تشخیص اگزما وجود ندارد ولی پزشکان با مشاهده ی پوست و پرسیدن چند سوال می توانند اگزما را مشخص کند.  

چه کاری می توانیم انجام دهیم تا علایم و نشانه ها کاهش یابد؟

Posted in مقالات by