دوشیدن شیر مادر

اکتبر 3, 2017

برای جلوگیری از احتقان پستان مادر باید شیر دوشیده و تخلیه شود.اگر جدایی مادر و شیرخوار غیرقابل پیش بینی باشد، طبق برنامه ی شیرخوار (هر ۵-۲ ساعت) شیر دوشیده شود و اگر قابل پیش بینی باشد باید قبل از ترک نوزاد شیر دوشیده و ذخیره شود. برای افزایش حجم شیر باید از یک یا دو هفته قبل از تاریخ غیبت مادر،دوشیدن را افزایش داد.

برای دوشیدن شیر از دو روش دستی و مکانیکی استفاده می شود. انواع شیر دوشهای دستی که برای دوشیدن موقت استفاده می شود شامل ۳ نوع است.

۱. سرنگی یا پیستونی که ساده و موثر است اما نمی تواند به حفظ جریان شیر کمک کند.

۲. دستی که میتواند باعث خستگی مادر شود.

۳. بوق دوچرخه ای که به علت رشد میکروب داخل بادکنک آن توصیه نمی شود.

شیر دوش های مکانیکی مناسب دوشیدنهای منظم هستند و با باتری و یا برق کار می کنند و سبک می باشند؛قادر به دوشیدن همزمان هر دو پستان هستند و به علت توانایی در دوشیدن شیر پسین،شیری با کالری بالاتر فراهم میکنند.باید به روی هم سوارکردن دستگاه،تمیز کردن و انتخای مناسب قیف شیردوش توجه داشت و در صورتی که دوران جدایی مادر و شیرخوار طولانی باشد نیاز به پمپی است که همزمان دو پستان را تخلیه کند.

  • روش دوشیدن دستی:

بهتر است قبل از اقدام به دوشیدن ، یک حوله ی مرطوب گرم به مدت ۵ دقیقه روی پستان مادر گذاشته شود.سپس دستها را کاملا شسته و پستان را از خارج به طرف نوک پستان ماساز دهید.دقت کنید که فشار متوسط باشد و عمیق یا سطحی نباشد.طرز قرار گیری دست برای دوشیدن باید به گونه ای باشد که شست در بالای پستان و سایر انگشتان زیر پستان و ۳ سانتی متر بالاتر از قاعده ی نوک پستان باشد.در این وضعیت پستان را به طرف قفسه سینه فشار داده و همزمان سایر انگشتان را به سمت شست جمع و به طرف نوک پستان رول کنید.دست را جابه جا کنبد تا همه مناطق پستان تخلیه شود و دقت کنید نوک پستان را فشار ندهید. این روش برای تخلیه کامل هر دو پستان ۳۰-۲۰ دقیقه وقت خواهد برد.

  • روش دوشیدن مکانیکی:

ابتدا دستها و دستگاه را کاملا شسته و سپس در یک محیط آرام بنشینید و به کودک خود فکر کنید یا در کنار او قرار بگیرید.قبل و در طی شیر دوشی پستان را آرام ماساژ دهید.

در مورد نوزادانی که بستری هستند،برای شروع و تداوم شیردهی ،باید هرچه سریعتر شیر دوشیده شود و تا زمانی که جریان شیر برقرار شود ۸ بار در روز انجام شود ولی بعد از آن می توان دفعات شیردوشی را کاهش داد.برای تولید میزان کافی شیر و جریان یافتن شیر، دوشیدن هر پستان به مدت ۱۰ دقیقه کافی است. شیر پسین تا ۳ برابر شیر پیشین کالری دارد.۳-۵ دقیقه اول شیر پیشین و مابقی شیر پسین محسوب می شود و لازم نیست شیر پیشین دور ریخته شود.

پایش روتین شیر از نظر میکروبی لازم نمی باشد.

 

Posted in مقالات by

Leave a Comment