امتناع از گرفتن پستان مادر

اکتبر 4, 2017

دفعات ادرار و مدفوع شیرخوار مبنای سنجش کفایت شیر مادر است.خصوصیات خلقی شیرخوار در برخورد با شرایط محیطی،متفاوت است.در شرایطی که شیرخوار بدخلقی می کند،مادر دچار احساس گناه می شود و حتی اعتماد به نفس خود را از دست می دهد.در این شرایط باید مادر حمایت عاطفی شود.

عدم شیر خوردن یا پس زدن پستان مادر،بسیاری از اوقات به علت بیماری است،بنابراین تشخیص و درمان به موقع آن با مراجعه به متخصص حائز اهمیت است.برای یافتن علت امتناع از گرفتن پستان باید صبور بود و شیرخوار و مادر هردو تحت معاینه دقیق قرارگیرند.باید تکنیک شیردادن و در آغوش گرفتن مادر توسط مراقب سلامت و یا متخصص بررسی شده و به دهان بردن پستان شیرخوار آموزش دیده شود.

در صورتی که شیرخوار زیر شش ماه سن  دارد باید پستان مادر دوشیده و بدون شیشه به کودک داده شود تا علت امتناع از گرفتن پستان پیدا و برطرف شود.

علل نخوردن شیر را می توان در سه دسته کلی جای داد؛علل مرتبط با شیرخوار،مادر و محیط.

در 12-3 ماهگی تغییرات محیطی ،شرایط خانوادگی و رابطه عاطفی مادر و شیرخوار می تواند علت اعتصاب غذایی او باشد.

  • برخی علل شایع امتناع از گرفتن پستان مادر:

تکنیک  اشتباه شیردادن و در آغوش گرفتن مادر و به دهان بردن پستان- اختلال فیزیولوژیک یا پاتولوژیک در پستان مادر مانند نوک پستان نامناسب،التهاب یا عفونت پستان یا نوک آن،تومور و یا جراحی ها و صدمات قبلی- تاخیر یا مهار رفلکس جهش شیر- واکنش شدید مادر به گاز گرفتن- استفاده از لوسیونها و عطرها- بیماری های شیرخوار مانند گوش درد،کولیک نوزادی،هایپوترمی یا هایپرترمی،انسداد بینی به علت سرماخوردگی،آلرژی و ریفلاکس معده به مری، اختلالات آناتومیک دهانی یا سایر اعضای بدن شیرخوار،شکستگی کلاویکل،برفک دهانی- مصرف داروهای شیمیایی یا گیاهی- دودسیگار(95 دقیقه نیمه عمر دارد)- غذای تند و یا حساسیت غذایی مادر(البته در بیشتر مواقع حساسیت در شیرخوار از آنچه که مادر می خورد حاصل نمی شود بلکه از غذا،شیرمصنوعی و یا آب میوه ای که خود شیرخوار مصرف میکند حاصل می شود).

به توضیح تکمیلی برخی از عوامل می پردازیم:

  • انسداد بینی به علت آلرژی ،سرماخوردگی و یا التهاب گوش:

نگه داشتن نوزاد در وضعیت ایستاده و عمودی،مرطوب نگه داشتن هوای اتاق، و مکرر و کوتاه شیردادن می تواند کمک کننده باشد.در صورتی که چاره ای نبود باید از شیردوشیده  استفاده شود.

از 4 ماهگی به بعد به علت دندان درآوردن، ممکن است نوزاد پستان مادر را پس بزند؛ برای تسکین دردلثه می توان از دارو با تجویز پزشک استفاده کرد.

  • برفک: برفک به صورت لکه های سفید داخل گونه،روی زبان و کام، و ناحیه تناسلی (به صورت بثورات خاصی) نمایان می شود.برفک باید با تشخیص پزشک تحت درمان دارویی قرارگیرد.در غیر این صورت می تواند باعث اختلال رشد شود.
  • سیگار و کافئین: بهتر است مادر شیرده سیگار را ترک کند، در غیر این صورت باید کشیدن سیگار بعد از شیردهی، دور از نوزاد و با تعداد کمتری نسبت به قبل باشد.مصرف زیاد کافئین باعث بدخلقی و بی قراری نوزاد می شود، بنابراین اگر مصرف مادر زیاد باشد باید تا دوهفته قطع شود تا علایم نوزاد حداکثر طی یک هفته برطرف شود، در غیر این صورت باید با پزشک متخصص مشاوره شود.
  • رفلکس قوی جهش شیر مادر: ممکن است در برخی مادران این رفلکس قوی دیده شود. این مادران باید دفعات شیردهی را افزایش داده، از یک پستان در هر وعده شیر دهند و به محض بیدارشدن شیرخوار وقتی همچنان خواب آلود است شیردهی را شروع کنند.در وضعیت درازکش و نشسته به صورتی که سر شیرخوار که هنوز خواب آلود است بالاتر از پستان مادر قرار گیرد و مدام بادگلوی شیرخوار گرفته شود.این شیرخواران ممکن است بعد از شش ماهگی به علت سختی در شیرخوردن ، پستان مادر را پس زنند.

در این شیرخواران از فرصتهایی که شیر می خورند باید حداکثر استفاده را کرد.اگر در نهایت هیچ یک از این تکنیکها کمکی نکرد باید شیردوشیده شود.

  • حساسیتهای غذایی: واکنش هر نوزاد نسبت به مواد خوراکی مصرفی متفاوت است.باید والدین از این واکنش ها مطلع باشند.معمولا در صورت بروز حساسیت، با قطع مصرف ماده ی حساسیت زا، علایم شیرخوار تا 24 ساعت بعد برطرف می شود،اما ممکن است در صورت طولانی بودن مدت مصرف آن،بعد از قطع تا یک هفته بعد نیز پاسخی مشاهده نشود.در این صورت لازم است با پزشک متخصص مشاوره شود.مصرف زیاد شیر گاو در بارداری و بعد از تولد ممکن است حساسیت زا باشد و بعد از قطع آن نیز 14-10 روز همچنان در سیستم بدنی مادر باقی میماند، پس حداقل دو هفته زمان لازم است تا شیر گاو و مشتقات آن قطع و حساسیت به آن بررسی شود.حساسیت های غذایی موروثی را فراموش نکنید.
  • رفلاکس معده به مری می تواند تنها با امتناع کودک از گرفتن پستان مادر بروز کند. معمولا شیرخوار در ابتدای مکیدن پستان و شروع جریان شیر مادر،شروع به گریه کردن می کند.
  • تفاوتهای آناتومیک پستانها: تفاوت در آناتومی پستانهای مادر و حجم شیر هر پستان ممکن است باعث شود شیرخوار یک پستان را نگیرد.در این مورد نباید از ادامه تلاش ناامید شد اما باید دانست که یک پستان هم برای سیر شدن شیرخوار کافی است،ولی شیرخوار باید از نظر وزنگیری و رشد تحت نظر متخصص اطفال باشد.
  • محرکهای محیطی پرت کننده حواس: در حدود بین 5-4 ماهگی به دنبال سیر طبیعی تکامل، شیرخوار بیشتر اوقات درگیر توجه به محیط اطراف است و ممکن است در یک محیط شلوغ نتواند بر روی خوردن شیر متمرکز شود، بنابراین لازم است شیردهی در محیطی ارام و بدون محرک انجام شود. در 12-9 ماهگی نیز به دنبال کسب مهارت های حرکتی،شیرخوار به دنبال دست و پا زدن است و دچار حواس پرتی می شود.
  • در صورت امتناع شیرخوار از گرفتن پستان مادر، باید مادر و شیرخوار هردو تحت معاینات کامل توسط متخصص اطفال قرارگیرند.
Posted in مقالات by

Leave a Comment