اختلال رشد کودکان (رشد ناکافی)

ژوئن 1, 2021

از واژه اختلال رشد زمانی استفاده میشود که کودک در حال رشد ،وزن کافی نمی‌گیرد. (اختلال رشد کودکان)

رشد ناکافی به خودی خود بیماری و یا اختلال نیست این اغلب علامت تغذیه ناکافی کودک است.به طور کلی کودکانی که اختلال رشد دارند کالری کافی برای وزن گرفتن مناسب بدست نمی آورند. زمانی که کودکان وزن کافی نمی‌گیرند اغلب رشد قدی خوبی هم ندارند.

همچنین کودکان به کالری کافی نیاز دارند تا تکامل پیدا کنند. بنابراین کودکان دارای اختلال رشد دیرتر راه میروند، دیرتر حرف میزنند و امکان دارد در مدرسه هم دچار مشکلات یادگیری شوند.

چه عواملی موجب اختلال رشد میشوند؟

مسائل مختلفی باعث اختلال رشد میشوند:

۱. کودک کالری کافی بدست نمی آورد

* گاهی اوقات والدین و یا مراقبین کودک اندازه گیری کالری ها را به درستی انجام نمیدهند،بنابراین شیرخواران کالری کافی را بدست نمی‌آورند.برخی مشکلات ناشی از تغذیه با شیر مادر و یا شروع استفاده از غذاهای جامد میتواند باعث رشد ناکافی شود. بعضی از خانواده ها در تهیه غذای کافی برای کودکانشان دچار مشکل هستند و گاهی والدین نشانه های گرسنگی کودک را نمیشناسند.

۲. ناکافی بودن میزان غذای کودک

* بعضی کودکان غذای کافی دریافت نمی کنند.

* کودکان ایراد گیر (بد غذا)، کودکان دچار فلج مغزی، کودکان مبتلا به شکاف کام و یا کودکان اوتیسم که برخی از ترکیبات و یا مزه ها را دوست ندارند که همین امر باعث تاخیر در رشدشان می‌شود.

مشکلات سیستم گوارشی در روند سلامت تاثیر گذار است.اختلال در سیستم گوارش مانع وزن گیری کودک می‌شود.

شرایطی مانند رفلاکس اسید معده، اسهال مزمن، سیستیک فیبروزیس، بیماری های مزمن کبدی و یا بیماری سلیاک (عدم تحمل گلوتن) می‌تواند جذب مواد غذایی و بدست آوردن کالری کافی برای وزن گیری را سخت‌تر کند.

۳.عدم تحمل غذا

عدم تحمل غذا به این معنی است که بدن به بعضی از غذا‌ها واکنش نشان می‌دهد برای مثال عدم تحمل پروتئین شیر، در این شرایط بدن نمیتواند پروتئین شیر، ماست و یا پنیر را جذب کند و همین باعث اختلال رشد می‌شود.

۴.بیماری های مزمن

کودکی که تحت درمان دائمی برای مشکلات قلبی،ریوی و یا اسهال مزمن است نیاز به کالری بیشتری نسبت به سایر کودکان دارد و برای اینگونه کودکان  غذا خوردن به میزان کافی  میتواند سخت باشد.

۵.عفونت ها

بدن برای جنگیدن با عفونت ها به کالری بیشتری احتیاج دارد و کودکانی که حالشان خوب نیست از همیشه کمتر غذا می خورند.

۶.اختلال در سوخت و ساز

بعضی مشکلات در روند سلامت وجود دارد که اجازه نمیدهد غذا هضم و جذب شود و یا نیروی کافی از غذا گرفته شود. همین مشکلات باعث استفراغ و یا کم غذایی کودک میشود.

گاهی اوقات مجموعه ای از مشکلات مختلف باعث اختلال رشد می‌شود برای نمونه شیرخواری که رفلاکس جدی اسید معده دارد از خوردن متنفر است و غذا دادن به او پر از تنش و استرس است.کودک ، پرستار و یا مادر را ناامید و خسته میکند در نتیجه غذای کافی به او  نمی‌رسد.

اختلال رشد چگونه تشخیص داده می‌شود؟

خیلی از کودکان در دوره کوتاهی دچار اختلال رشد می‌شوند و وزن مناسب را کسب نمیکنند اما اگر یک کودک به صورت مستمر وزن نگیرد و یا وزن از دست بدهد این پزشکان هستند که باید علت آن را دریابند؟

پزشکان تاریخچه سلامت کودک را که شامل شرح حال تغذیه ای است را میپرسند. این به آنان کمک می کند تا کم غذایی استرس های خانوادگی اختلالات تغذیه ای که ممکن است سبب اختلال رشد شود را دریابند.

متخصص تغذیه و یا سایر متخصصین با تعیین کالری های دریافتی روزانه کودک، باید مطمئن شوند که کودک به اندازه کافی غذا و کالری دریافت میکند.

پزشک قد، وزن و دور سر کودک را مطابق یک کودک کاملا سالم تغذیه شده را اندازه میگیرد و آن اندازه گیری را در چارت رشد قرار می‌دهد.

کودکان دچار اختلال رشد اگر وزن کمتری نسبت به سایر همسالان خود داشته باشند باید به سرعت وزن بگیرند. پزشکان ممکن است آزمایش خون و ادرار برای تشخیص مشکلاتی که باعث اختلال وزنگیری و رشد است را انجام دهند.

اختلال رشد کودکان
اختلال رشد https://koodakeshoma.com

چطور کودک مبتلا به اختلال وزن گیری درمان شود؟

مهم ترین درمان این است که پزشک باید مطمئن شود که کودک کالری مورد نیاز را دریافت میکند ،همچنین تیم مراقب کودک علت هر گونه وزن گیری ناکافی را مشخص می سازند.

متخصصین تیم مراقب کودک عبارتند از:

پزشک خانواده

متخصص تغذیه کودک

متخصصین کاردرمانی: برای کمک به مشکلات جسمی و هماهنگ سازی مشکلات تغذیه

متخصصین گفتار درمانی: برای تشخیص مشکلات مکیدن و بلع.

مددکار اجتماعی: در صورتی که خانواده مشکل تهیه غذا را داشته باشند.

روانشناس و سایر درمانگران سلامت: برای تشخیص مشکلات رفتاری و متخصصین دیگر  مثل متخصصین قلب ، اعصاب و گوارش برای درمان شرایطی که میتواند روی وزن تاثیرگذار باشد.

عموما کودکان دارای اختلال رشد  در خانه درمان می‌شوند. آنها همچنین بطور منظم توسط پزشک خانواده معاینه می‌شوند. پزشکان معمولا دستور  غذایی پرکالری برای کودک صادر می کنند.

پزشکان معمولا موارد زیر را توصیه می کنند:

فاصله گذاری مناسب بین هر وعده غذایی تا مطمئن شوند که کودک گرسنه است.

عدم استفاده از غذاهایی که فقط کالری دارند: مانند آبمیوه و آب نبات

پیشنهاد غذاهای ویژه با دستور غذایی خاص برای کودکانی که حساسیت غذایی دارند.

ارائه سایرخط مشی هایی که منجر به درمان اختلال رشد کودکان می‌شود.

وزن گرفتن به زمان نیاز دارد بنابراین ممکن است چندین ماه طول بکشد تا کودک به وزن عادی برسد. بعضی از کودکان دچار اختلال رشد ممکن است به بستری شدن در بیمارستان نیاز پیدا کنند.آنها بر اساس زمانبندی مشخص برایچندین روز و یا بیشتر در بیمارستان پایش و تغذیه میشوند تا اینکه به مرحله وزن گیری برسند و بعد از ترخیص از بیمارستان در خانه درمان ادامه داده می شود.

والدین چطور می توانند کمک کنند؟

سخت است که والدین متوجه اختلال رشد فرزندشان شوند، مهم نیست علت اختلال رشد چیست؛ راههایی وجود دارد که شما کودک خود را حمایت و کمک کنید؛ شما می توانید:

  • دستورات پزشک و یا متخصص تغذیه را انجام دهید.
  • کودک خود را به تمامی پزشکان توصیه شده برای معاینه ببرید.
  • اگر کودک نشانه های جدید مثل اسهال و استفراغ دارد به پزشک اطلاع دهید.
  • به توصیه هایی که پزشک برای کودک شما ارائه می‌دهد ، دقت کنید.
  • اگردچار استرس و خستگی مفرط ناشی از مشکلات غذا دهی به کودک خود هستید با پزشک و یا درمانگر صحبت کنید.

Posted in دسته‌بندی نشده, مقالات by یزدانی

Leave a Comment